علوم و مهندسی آب
این تارنگار در راستای پیشبرد دانش کشاورزی گام بر می دارد_این وبلاگ به سایت abnevis.ir انتقال یافت

به نام آفریننده آب و آتش

استخدامی مهندسی آب

 جذب نیروی کار


تارنگار مهندسی آب با راه اندازی بخش کاریابی خود در نظر دارد در تامین سریع نیروی انسانی ماهر و متخصص و با انگیزه در جهت تسریع در جذب نیروهای آماده بکار و

مستعد، معرفی نیروهای فنی ومتخصص و با تجربه به شرکتها و موسسات، استفاده موثر از توانمندیهای این دسته از افراد در عرصه صنعت و اقدام برای اشتغال پایدار وبا ثبات در جامعه، نقش خود را بیش از پیش ایفا کند.شما با ارسال رزومه خود به ما،رزومه شما را از سوی تارنگار به شرکت های مختلف که در ارتباط با ما می باشند و از  تارنگار در خواست نیروی کارآمد در زمینه های مختلف کرده اند ارسال می شود .حتی دانشجویان و فارغ التحصیلانی که علاقه به کار آموزی دارند می توانند این فرم را تکمیل و ارسال کنند.

بدین منظور از تمامی فارغ التحصیلان محترم تمامی گرایش های کشاورزی،منابع طبیعی،فنی و مهندسی درخواست می کند تا رزومه های خود را طبق قالب ضمیمه شده تهیه و به آدرس

ایمیلwaterhuman1@gmail.com)) ارسال کنند.


دانلود فایل ضمیمه


برچسب‌ها: جذب نیرو, استخدام مهندسی آب, مهندسی آب, جذب مهندسی آب, استخدامی کشاورزی
[ ] [ 15:34 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

سلام به همه دوستان 

چند وقتیه که از ساینس دایرکت دیگه از ایران مقاله نمیشه گرفت.

برای دریافت رایگان مقاله مورد نظر خود به انجمن بروید و دریافت کنید

برای دریافت رایگان مقاله از ساینس دایرکت کلیک کنید

برچسب‌ها: دانلود رایگان مقالات از ساینس دایرکت, مقالات ساینس دایرکت, مقاله ساینس دایرکت
[ ] [ 12:21 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
انجام نقشه برداری ماده 147 ، موضوع قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور)

شامل نقشه برداری مستقیم با gps دوفرکانس - تهیه parcellmap

 

ارائه فایل نقشه رقومی در سیستم مختصات utm

 

جهت ثبت نام الکترونیکی در سامانه اداره ثبت اسناد

 

  در تمام شهرهای ایران

 

قیمت:طبق تعرفه 

در صورت در خواست می توانید با شماره زیر تماس بگیرید

مهندس محمدی :09127354218

 

در ضمن در شهر های مختلف بازاریاب پذیرفته می شود

با سپاس


برچسب‌ها: نقشه برداری ماده 147, ماده 147, ثبت اسناد, ثبت اراضی, ثبت سند
[ ] [ 22:24 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
[ ] [ 21:59 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

آشنایی اجمالی با سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا

                  ، مزایا و معایب آن

با اوج گرفتن نگرانی کاهش منابع آب از یک طرف و رشد روز افزون جمعیت و نیاز بیشتر به مواد غذایی و محصولات کشاورزی از طرف دیگر، بهینه سازی و مصرف آب کشاورزی به خصوص در کشوری مانند ایران که جزو مناطق خشک دنیا به حساب می آید، از اهمیت خاصی برخوردار است.

تراوا یعنی تراوش کننده و سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا، سیستمی است که با استفاده از لوله های متخلخل اسفنجی (porous pipe) ، آب، کود، سم و اکسیژن را در یک فضای رطوبتی، مستقیما در اختیار ریشه قرار می دهد و اجازه نمی دهد حتی یک قطره آب هدر رود.

سیستم تراوا در واقع همان سیستم قطره ای تکامل یافته است که در آن بسیاری از مشکلات، نظیر تبخیر، گرفتگی منافذ، آسیب پذیری، تجمع ریشه و دست و پاگیری  و ... حل شده است و تنها فرق این سیستم با قطره ای این است که آبیاری به صورت نشتی و زیرزمینی انجام می شود و همین تغییر به ظاهر کوچک، مزایای نسبی بیشماری را به دنبال خواهد داشت که می تواند امید بخش تحول اساسی در این زمینه باشد.

 

تاریخچه تراوا در ایران و جهان

در ایران: از قرنها قبل در مناطق کم آب ایران استفاده از کوزه های سفالی که در پای درختان دفن می شده اند، مرسوم بوده است. نحوه استفاده از این کوزه ها بدین صورت بوده است که در پای هر درخت کوزه ای را دفن می کردند و دهانه کوزه را از خاک بیرون می گذاشتند. سپس این کوزه را توسط مشک پر از آب کرده تا به مرور زمان، آب داخل کوزه، از جداره سفالی، تراوش و به خاک نفوذ کند.

در جهان: از حدود 40 سال پیش به این طرف، تکنولوژی تراوا و استفاده از لوله های متخلخل یا تراوش کننده در آمریکا شروع گردید و به دنبال آن فرانسه، انگلیس، استرالیا و اکنون ایران پنجمین کشوری است که به این تکنولوژی دست یافته است. موسسه CNR فرانسه که یکی از بزرگترین انستیتو های تحقیقاتی جهان می باشد علاوه بر آزمایشات فراوان و بسیار متنوع بر روی میلیونها متر لوله متخلخل در لابراتوار های مجهز، از قبیل دبی، تحمل فشار، مقاومت کششی، مقاومت تا خورندگی ، کنترل زبری، کنترل قطر داخلی و خارجی، کنترل وزن در هر متر لوله، افت فشار، رسوب زدایی توسط اسید نیتریک، آب ژاول و .... ،تزریق انواع کودها و سم های محلول، انواع علف کش ها و ... در شرایط آب و هوایی مختلف و مناطق و خاکهای گوناگون انجام داده که در نهایت منجر به تاییدیه رسمی و ثبت بین المللی تکنولوژی تراوا گردیده است.

 

معرفی

لوله های تراوا سوراخ دار نیستند بلکه اسفنجی هستند، به عبارت دیگر در سیستم تراوا، جریان آب وجود ندارد بلکه یک فضای رطوبتی ملایم و نسبتا یکنواخت (پیاز رطوبتی) در اطراف لوله ایجاد می شود. تکنولوژی تراوا به گونه ای است که با فشار خیلی کم (0.2-0.8 bar) ، آب از دیواره لوله تراوا، تراوش می کند و پس از ایجاد یک فضای رطوبتی با اطراف خود به تعادل می رسد.یعنی به میزانی که ریشه آب را می مکد، لوله هم تراوش می کند و در سیستم هیچ گونه تبخیری نخواهیم داشت.

 

مزایا

1-     صرفه جویی آب به میزان حداکثر.

2-     عدم گرفتگی منافذ: اولین سوالی که در ابتدای امر به ذهن می رسد، این است که آیا مانند برخی سیستمهای آبیاری به مرور زمان، وجود املاح محلول در آب و سختی زیاد آب، باعث انسداد منافذ نخواهد شد؟

در مورد مواد معلق مانند شن، سیلت و جلبکها و .... که می گوییم در سیستمهای آبیاری تحت فشار، توسط فیلتر های مناسب از آب گرفته می شوند.

در مورد سختی موقت آب که در اثر تبخیر، رسوب ایجاد می شوند با جرات می گوییم که رسوبی ایجاد نمی شود چون در این سیستم اصلا تبخیری از سطح لوله نداریم و اگر تبخیری باشد از سطح خاک است. در مورد مواد محلول مانند نمکها، کودها و یا سمها و .... هم که در این لوله ها توسط آب از منافذ لوله تراوا خارج شده و به خاک منتقل می شوند.

سختی دائم آب که با تخلیه بار الکتریکی یونهای موجود در آب قابل رسوب می باشند. در این مورد می گوییم که این تخلیه در مورد فلزات انجام می شود و چون لوله های تراوا لاستیکی و عایق هستند، لذا هیچ گونه رسوبی از سختی دائم آب ایجاد نخواهد شد. مثال: در پروژه آزمایشی باغ پسته کرمان، با وجود EC بالای آب (1200 میکروموز بر سانتی متر مربع) بعد از سه سال ، هیچ گونه رسوبی مشاهده نشد و هیچ افت دبی وجود نداشت.

3-     افزایش کمی و کیفی محصول.

4-     صرفه جویی سم و کود تا 50%.

5-     صرفه جویی انرژی: چون برای تراوش از لوله های تراوا نیاز به فشار چندانی نیست (0.2-0.8 bar) انرژی کمتری نیز لازم خواهیم داشت. مثلا در برخی مزارع کوچک چنانچه منبع استحصال آب، در بالای مزرعه باشد، با اختلاف رقوم ارتفاعی 3m بدون نیاز به پمپ می توان مزرعه را با این سیستم آبیاری کرد.

6-     عدم نیاز به تسطیح و تراس بندی.

7-     از بین رفتن تدریجی علفهای هرز.

8-     قابل استفاده از مزارع و باغات تا باغچه منازل و گلدانها.

9-     جلوگیری از شیوع آفات.

10-  کاهش آلودگی محیط زیست.

11-  عدم مزاحمت برای ماشین آلات و کارگران.

12-  مصونیت از سرما و گرما.

13-  مصونیت از آسیب و سرقت.

14-  مصونیت از حیوانات و جوندگان.

15-  اکسیژن رسانی به ریشه و کاهش نیاز به شخم.

16-  عدم نیاز به جوی و پشته و پوشش کامل زمین زراعی.

17-  قابلیت کنترل اتوماتیک.

18-  کاهش آلودگی سفره های آبهای زیرزمینی.

19-  طول عمر سیستم (بسته به نگهداری و سرویس بین 15 تا 30 سال).

20-  قابل استفاده در زمینهای ورزشی.

21-  عدم تاثیر وزش باد.

22-  تکنولوژی باز یافتی: چون ماده اصلی و اولیه لوله های تراوا پودر لاستیک های فرسوده اتوموبیل می باشد، علاوه بر مزیت قیمت تمام شده، از امتیاز تکنولوژی باز یافتی هم برخوردار است.

23-  گسترش بیشتر ریشه.

24-  قابل استفاده در هر نوع آب و خاک و هوا.

25-  کاهش هزینه کارگری.

26-  عدم سله و فرسایش خاک.

27-  زودرس نمودن محصول.

28-  عدم آبدهی در فواصل درختان: یکی از علتهای قابل ذکر این است که خاصیت اصلی این لوله ها، وجود مکش توسط ریشه گیاه است تا لوله نشت و آبدهی نماید.

29-  صرفه جویی اقتصادی.

محدودیت ها

1-     لوله گذاری در زیر خاک: چون در عمق (10-60 cm) خاک نصب می گردد، طبعا هزینه شیار کنی را به همراه دارد ولی در عوض نیازی به قطره چکان، بابلر، میکرو جت و ... نیست.

2-     فیکس بودن سیستم: محدودیت دیگر آن است که چون سیستم فیکس بوده و بعد از اجرا، تغییرات در اجزای آن و یا جابجایی، هزینه بر است، پس باید در مرحله طراحی، تمام پیش بینی های لازم، انجام گیرد.

3-     زمینهای سنگی و کوهستانی: در زمینهایی که شیار کنی در آنها نا ممکن یا خیلی مشکل است، مانند سنگی و کوهستانی، طبعا سیستم تراوا مناسب نبوده و سیستم قطره ای پیشنهاد می گردد.

 

در ادامه معرفی لوله تراوا، می توان گفت که لوله های تراوا، در 5 نوع مختلف تولید می شود که بسته به نوع مصرف، در مکانهای مختلف و شرایط خاکی متفاوت جهت استفاده سفارش داده می شود.

لوله های تراوا علاوه بر مصارف در آبیاری کشاورزی، در هوا دهی شیلات، تصفیه آب و فاضلاب، آبدهی قسمتهای داخلی بتن های حجم مثل سدها و پلها و ... ، سمپاشی در صنایع چوب، تزریق گاز اکسیژن و ازت به ریشه و ... نیز استفاده های بسیاری دارد.

در مورد مقاومت شیمیایی لوله های تراوا می توان گفت که چون جنس لوله های تراوا از لاستیک و پلاستیک می باشد، لذا در مقابل تاثیرات خاک مقاوم بوده و محلول های کود، سم و محلولهای اسید نیتریک، آب ژاول و ... که به صورت سیستمیک مورد استفاده قرار می گیرند هیچ گونه تاثیری روی لوله ها نخواهد داشت.

در جواب سوال احتمالی نفوذ ذرات خاک اطراف لوله به داخل لوله، باید توجه داشت که چون لوله دارای خاصیت الاستیسیته می باشد، پس همانطور که با فشار داخل لوله منافذ باز می شوند و آب تراوش می کند، بالعکس در صورت فشار منفی، خلل و فرج لوله تنگ تر شده و امکان نفوذ گل و لای مشکل تر خواهد شد.

علیرضا فقهی –  سید علی کشفی

دانشجویان مهندسی آب، ورودی 83

پردیس ابوریحان- دانشگاه تهران

 


برچسب‌ها: آبیاری زیرزمینی, آبیاری زیرزمینی تراوا
[ ] [ 19:32 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
آبیاری زیرزمینی (Subsurface irrigation) : در این روش آب در زیر خاک سطحی و درمنطقه نفوذ ریشه تامین می شود هدایت آب از طریق لوله های سفالی یا فلزی مشبک که در زیر سطح خاک نصب شده اند صورت می گیرد و آب از این سوراخهای مشبک در خاک نفوذ کرده و آنرا مرطوب می سازد. در روش دیگری از این نوع آبیاری سعی میشود که ارتفاع آب ایستایی در خاک بالا آورده شود بنابراین ، خاک تحت الارض می بایست غیر قابل نفوذ باشد تا آب به پایین نشت نکند و بر عکس خاک سطح الارض باید قابلیت نفوذ خوبی داشته باشد تا رطوبت به منطقه نفوذ ریشه و به بالا حرکت کند. نوعی از این روش آبیاری در مناطق خشک و کم آب ایران و به طریقه سنتی بنام آبیاری کوزه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
roshd.ir
[ ] [ 14:51 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
آب و آبیاری
آبیاری از نظر علمی تعابیر مختلفی دارد اما به معنای واقعی کلمه، پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاه و تولید محصول می باشد.
آب و آبیاری

آبیاری از نظر علمی تعابیر مختلفی دارد اما به معنای واقعی کلمه، پخش آب روی زمین جهت نفوذ در خاک برای استفاده گیاه و تولید محصول می باشد. هر چند فقط ۱۵ درصد از زمین های کشاورزی دنیا تحت آبیاری قرار دارند و ۸۵ درصد بقیه به صورت دیم و بدون آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند، اما نیمی از تولیدات کشاورزی و غذای مردم جهان از همین زمین های آبی حاصل می شود که این خود نشان دهنده اهمیت و نقش آبیاری در بخش کشاورزی است.

● منابع آب

نزولات آسمانی شامل برف و باران

آب های سطحی شامل رودخانه ها، سدها، مخازن آب، دریا، برکه های آب شیرین، یخچال ها.

آبیاری زیرزمینی شامل: چاه، قنات و چشمه

● منابع آبیاری


ادامه مطلب
[ ] [ 16:3 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
 "طرح آبياري زير زميني با لوله هاي كوزه اي" از طریق لینک زیر قابل دریافت است:

 
 
http://www.civilica.com/copied/INCID07_026_388102.pdf

[ ] [ 12:23 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
آبياري به روش زير سطحي با لوله هاي سفالي

به دليل اشكالات نامبرده در آبياري كوزه اي كشاورزان در استفاده از اين روش محرومند. به اين دليل از روش زير سطحي استفاده مي شود.

اين روش كه تركيبي از روشهاي كوزه اي و زير سطحي است مبتني بر استفاده از لوله هايي است كه به روش زير سطحي در عمق خاك كاشته مي شوند اما جنس آنها به جاي لاستيك سفال است و از ساز و كار اختلاف سطح براي هدايت آب در آنها استفاده مي شود.

سفال در خاك تجزيه نمي شود و خاك را آلوده نمي كند. نمونه هايي از لوله هاي سفالي غير متخلخل كه از آنها براي انتقال آب استفاده مي شده در خرابه هاي باستاني كشور سوريه يافت شده كه با آنكه بيش از پنج هزار سال از عمر آنها مي گذرد هنوز هم سالم باقي مانده اند، از آن جالبتر شبكه انتقال آب با لوله هاي سفالي است كه در حفريات باستان شناختي "شهر سوخته" در سيستان و بلوچستان يافت شده است.

لوله هاي سفالي كه پس از سالها تحقيق و آزمايش توليد شده خاصيت آب دهي و مقاومت زيادي دارند اين لوله ها با طول حدود ۳۳و قطر خارجي ۲تا ۳سانتي متر توليد و با اتصالاتي از جنس مواد پلاستيكي به هم متصل مي شوند. بدين ترتيب خطوط لوله متخلخل و انعطاف پذيري به وجود مي آيد كه به صورت يك شبكه زير سطحي در عمق مناسب خاك نصب مي شوند (بسته به اينكه كشت زراعي ،باغي ،بوته كاري يا فضاي سبز باشد، عمق كار گذاري لوله ها كار مي كند).

آب با فشار كمي كه از اختلاف سطح زمين و عمق كار گذاري لوله ها ناشي مي شود ، در لوله ها جريان مي يابد و به تدريج به خاك نشت مي كند. مكش خاك خشك به بيرون آمدن آب از لوله هاي سفالي كمك مي كند . با مرطوب شدن خاك اطراف لوله ها مكش و آب دهي به خاك كاهش مي يابد. اين همان فرآيندي است كه پيشتر با اصطلاح "خود تنظيمي" از آن ياد كرديم. استفاده از سفال مزاياي ديگري نيز نسبت به لوله هاي لاستيكي دارد. يكي اينكه هزينه توليد آن بسيار كمتر از لوله هاي لاستيكي است ديگر اينكه آب دهي لوله هاي سفالي بر خلاف لوله هاي لاستيكي يكنواخت است. اين مزيت مانع اتلاف آب در اعماق بيشتر يا خيس شدن سطح خاك مي شود يعني تبخير سطحي حذف مي شود و از آب بدون تجمع نمك در سطح خاك و شوره بستن حداكثر استفاده مي شود.

مزيت ديگر اين است كه خاك و انرژي مورد نياز براي توليد لوله هاي سفالي در كشور نامحدود است و همين مزيت سبب مي شود كه هزينه توليد اين لوله ها نسبت به لوله هاي لاستيكي و پلي اتيلن به يك چهارم تقليل مي يابد.

دكتر باستاني بررسي ميزان عملي بودن نظريه خود از سال ۱۳۷۰به بررسي عملكرد روش آبياري زير سطحي در منطقه اي واقع در كرج پرداخت . اين روش آبياري با لوله هاي سفالي جمعاِ در ۲۰قطعه مورد آزمايش قرار گرفت. به تدريج بخشي از تحقيقات نيز در زمينه بازدهي كود شيميايي و استفاده از آب شور در آبياري درختان پسته توسط دو تن از همكاران او به اجرا در آمد كه به صورت دانشنامه دكتري از سوي آنان ارائه شد. دكتر باستاني براي مقايسه بازده روش هاي مختلف آبياري يكي از قطعات تحقيقاتي را چهار قسمت نمود و در هر چهار قطعه ذرت دانه اي كاشت اما در يكي از قطعات از روش آبياري شياري، در دومي از روش آبياري باراني ، در سومي از روش آبياري قطره اي و در چهارمي از روش آبياري زير سطحي ابداعي خود استفاده كرد.

جدول زير نتايج مقايسه اي روش هاي مختلف آبياري در چهار مزرعه ذرت دانه اي را نشان مي دهد:

روش آبياري

عملكرد (تن در هكتار)

آب مصرفي(متر مكعب در هكتار)

كارايي آب مصرفي

(كيلوگرم دانه به ازاي متر مكعب)

باراني (ميكرو)

6.1

12380

5.

شياري

10.4

9440

1.1

قطره اي

7.8

7066

1.1

زير سطحي

11.1

4360

2.53

داده هاي جدول نشان مي دهند كه نسبت كارايي آب در" روش زير سطحي با لوله هاي سفالي" در مقايسه با آبياري شياري ۳.۲برابر است. به علاوه در قطعات آزمايشي آبياري شياري بازده بسيار خوبي داشته در حالي كه در زمين هاي كشاورزي بازده واقعي نيمي از اين مقدار است در نتيجه نسبت كارايي آب در توليد محصول به روش زير سطحي در عمل به حدود ۴برابر ميرسد. در آزمايش هاي انجام شده معلوم شد كه عمليات شخم يا رفت و آمد ماشين آلات بسيار سنگين هيچ صدمه اي به اين شبكه لوله كشي وارد نمي سازد.

استفاده از نرم افزار spss براي تحليل و مقايسه روشهاي آبياري

در سالهاي اخير استفاده از كامپيوتر تقريبا در تمام جنبه هاي زندگي افزايش يافته است استفاده از كامپيوتر زمان لازم براي تجزيه و تحليل هاي كمي را كاهش داده است در سالهاي اخير نرم افزار هاي آماري بسياري به بازار وارد شده است از جمله نرم افزار هاي مورد توجه و استفاده پژوهشگران و محققان شاخه هاي كاربردي علوم انساني، پزشكي و فني مهندسي نرم افزار spss است .

كه در اين جا به نحوه استفاده از نرم افزار spss براي برخي امور مي پردازيم.

آزمون T براي مقايسه ميانگين يك نمونه (one sample T .test)

هرگاه يك نمونه از داده هاي يك متغير پيوسته موجود باشد و بخواهيم قضاوت كنيم كه آيا ميانگين واقعي اين متغير در جامعه آماري برابر عددي خاص هست يا نه از اين روش استفاده مي نمايند. براي مثال طول عمر متوسط لامپ هاي توليد با يك روش خاص هزار ساعت است يك شركت ادعا كرده است كه لامپ هاي توليدي آن داراي طول عمري بيشتر از لامپها با روش قبلي است. براي آزمون ادعاي اين شركت لازم است يك نمونه از لامپ هاي توليدي آن استخراج گردد و ميانگين لامپ هاي نمونه با مقدار ثابت هزار كه طول عمر لامپ هاي توليد شده با روش قديمي است شود براي اين منظور از روش آزمون Tبراي مقايسه ميانگين يك نمونه با يك عدد استفاده مي شود. براي آزمون فرض ميانگين گزينهone sample T .test را از زير منوي compare means و منو analyze انتخاب مي كنيم پنجره اي باز ميشود، متغيري را كه مي خواهيم ميانگين آن را با عدد خاصي مقايسه نماييم وارد قسمت test value وارد مي نماييم. براي مثال قند خون يك فرد عادي برابر عدد110 است مي خواهيم بدانيم كه در نمونه آماري گرفته شده از بيماران مبتلا به هپاتيت آيا قند خون آنها با افراد عادي متفاوت است. به همين منظور متغير قند خون را وارد Test Variable و عدد 110 را وارد Test Value نموده و ok را مي زنيم. خروجي به صورت جدولي ظاهر مي شود ابتدا در جدول one sample statistics اطلاعاتي نظير ميانگين، انحراف معيار و خطاي استاندارد ميانگين ارائه مي گردد. جدول one- sample T. Test جدولي است كه بر اساس محتويات آن مي توان در مورد رد يا عدم رد فرض: μ=110 H0 در مقابل 110 ≠: μ H1 قضاوت نمود. براي قضاوت در مورد فرض :μ=110 H0 سه راه زير بوسيله محتويات جدول امكان پذير است.

-راه اول: مقدار آماده t را با درجه آزادي آن با مقدار توزيع t در جداول آماري كه معمولا در كتابهاي آماري موجود است مقايسه نموده و اگر اين مقدار از مقادير جدول بزرگتر است فرض 0 H رد مي شود.

-راه دوم: مقدار آماره sig يا سطح معني داري را با مقدار خطاي نوع اول تحقيق (a) مقايسه نماييم اگر sig>a فرضH0 رد نمي شود و اگرsig£a فرض H0 رد مي شود.

راه سوم: استفاده از دو ستون آخر جدول one sample T. Test يعني حد بالا و پايين فاصله اطمينان 95% براي اختلاف ميانگين (110- m) است. اگر عدد صفر شامل اين بازه باشد يعني عددlower منفي و عددupper مثبت باشد به اين معني است كه با احتمال 95%اختلاف ميانگين 110-m برابر عدد صفر شده است وm=110 است فرض H0رد نمي شود .

البته ذكر اين نكته ضروري است كه مي توان سطح فاصله اطمينان را از 95% درصد به هر عدد دلخواهي در گزينه option… تغيير داد. حال فرض كنيد كه فرض :μ=110 H0 رد شده است اين سوال مطرح مي شود كه آيا m>110 يا m<110 است براي پاسخ به اين سوال دو راه وجود دارد:

-راه اول: به مقدار آماره mean different در جدولone sample t test توجه كنيد اين مقدار در حقيقت اختلاف ميانگين نمونه و عدد ثابت(110-m)است اگر مقدار آن مقدار آن مثبت باشد

>0 110-m و m>110 است و يا ميانگين قند خون افراد مبتلا به هپاتيت بيش از افراد عادي است و اگر مقدار آن منفي باشد يعني<0 110-m و يا m<110 كه به معني كمتر بودن ميانگين قند خون افراد مبتلا به هپاتيت از افراد عادي است .

-راه دوم: استفاده از مقدار فاصله از مقدار فاصله اطمينان براي اختلاف ميانگينها نيز يك راه حل ديگر است اگر حد بالا و پايين فاصله اطمينان هر دو اعدادي مثبت باشند به اين معنا كه با احتمال مشخص مقدار اختلاف ميانگين 110-m مقداري بزرگتر از عدد صفر و مثبت است پس مي توان نتيجه گرفت m>110 خواهد بود و اگر حدود بالا و پايين هر دو عددي منفي باشند به اين معني است كه با احتمال مشخص 110-m عددي منفي خواهد بود و مي توان نتيجه گرفت كهm<110 است.

آزمون T براي مقايسه ميانگين دو نمونه مستقل

– samples T. Test) (independent

آزمون T براي مقايسه ميانگين دو نمونه مستقل زماني به كار مي رود كه هدف مقايسه كردن دو نمونه آماري باشد كه از يكديگر مستقل هستند منظور از استقلال دو نمونه آن است كه هيچ عضو مشتركي نداشته باشند براي مثال نمونه مردها و نمونه زنها دو نمونه مستقل از يكديگر هستند يا نمونه افراد متاهل و مجرد دو نمونه مستقل از يكديگر هستند چون هيچ فردي نمي تواند هم عضو جامعه افراد متاهل باشد وهم عضو جامعه افراد مجرد باشد. پس هدف از آزمون T براي مقايسه ميانگين دو نمونه مستقل ، آزمون H0:m1=m2 در مقابلH1:m1≠m2 است كه در آن1 mميانگين متغير پيوسته از نمونه اول و2 m ميانگين متغير پيوسته از نمونه دوم است. براي انجام آزمون T براي دو نمونه مستقل بايد گزينه Independent Sample T. Test را از زير منوي compare means و منو analyze انتخاب نمود تا پنجره آن باز شود. متغير با متغير هاي پيوسته را وارد قسمت Test Variable مي نماييم و متغير گسسته دو بعدي را كه نمونه را به دو قسمت مستقل تقسيم مي كند وارد قسمت grouping variable مي نماييم. دكمه define groups فعال مي شود با كليك بر روي آن پنجره اي باز مي شود. كد سطحي از متغير گسسته را كه مي خواهيم ميانگين آن به عنوان ميانگين نمونه اول وارد شود داخل پنجره group1 و كد سطحي از متغير گسسته را كه ميانگين آن به عنوان ميانگين نمونه دوم در نظر گرفته مي شود را وارد پنجره group2 نموده و continueوok را فعال مي نماييم تا نتايج آزمون ميانگين هاي متغير پيوسته كه در پنجره Test variable(s) وارد نموده ايم در دو سطح متغير گسسته كه در پنجره grouping variable و كد سطح هاي آن را در پنجره define groups وارد كرده ايم در خروجي ظاهر شود.

آزمون T براي دو نمونه جفت شده

(Paired –sample T. Test)

هرگاه قصد مقايسه ميانگين هاي يك نمونه را در دو وضعيت متفاوت با يكديگر داريم از اين ابزار استفاده مي نماييم براي مثال اگر طبق مقايسه ميانگين هاي دو نمونه مربوط به فشار خون يك نمونه از بيماران را قبل از مصرف داروي خاص با ميانگين فشار خون همين نمونه از بيماران بعد از مصرف دارو داريم بايد از اين روش استفاده نماييم. تفاوت اين روشها با روش ميانگين هاي دو نمونه مستقل در آن است كه اين دو نمونه داراي عناصر يكسان هستند و تنها در شرايط متفاوتي اطلاعات از عناصر جمع آوري شده است در حقيقت اگر ميانگين اين دو نمونه با يكديگر متفاوت باشند، نشان دهنده موثر بودن تغيير شرايط و در غير اين صورت نشان دهنده بي اثر بودن تغيير شرايط در دو نمونه است. براي انجام اين آزمون بر روي گزينه paired- sample T Test در زير منو compare means و منوي analyze كليك كرده تا پنجره باز شود براي مثال مي خواهيم فشار خون بيماران را با فشار خون بعد از مصرف دارو مقايسه نماييم براي اين منظور دو متغير فشار خون و فشار خون 2 را با هم وارد قسمت paired variables نموده و ok مي كنيم جداولي در خروجي ظاهر مي شوند جدول paired sample T Test ملاك قضاوت H0:m1=mدر مقابل H1:m1≠m2 است.

[ ] [ 12:2 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

آبياري كوزه اي 

در مورد آبياري كوزه اي قبلا هم اشاراتي داشتيم ، و اكنون اضافه مي كنيم كه تراوش آب از جداره كوزه هاي سفالي كاربردهاي مختلفي را سبب شده است. مهمترين اين كاربردها نگهداري و خنك كردن آب است . آبي كه از جداره كوزه تراوش مي كند ، بر اثر مكش مولكولي هوا به بخار تبديل مي گردد و به ازاي هر ميلي ليتر ، ۵۳۰كالري انرژي به صورت گرما از جداره كوزه خارج مي شود. اين فرايند آب داخل كوزه را خنك مي كند .

كاربرد ديگر كوزه ، تصفيه فيزيكي آب در مناطقي است كه در تهيه آب آشاميدني مشكل دارند. در اين مناطق ، آب را پس از ته نشين شدن مواد معلق آن ، درون كوزه اي مي ريزند.

به تدريج آب زلالي از جداره كوزه تراوش مي كند و در ظرفي كه زير كوزه قرار دارد ذخيره مي شود .

كاربرد مهمتر كوزه در آبياري بوده است. ساده تر ين مثال براي اين روش آبياري كوزه هاي سبزي هستند كه در مراسم نوروز مورد استفاده قرار مي گيرند .

جداره كوزه سفالي ، بر خلاف جداره لوله هاي متخلخل لاستيكي ، داراي خصوصياتي است كه آن را با خاك هماهنگ مي كند. بنابراين هدايت هيدروليكي ميان جداره كوزه و خاك قطع نمي شود و نوعي اثر متقابل ميان آنها به وجود مي آيد كه مي توان آن را خاصيت" خود تنظيمي" ناميد. تنظيم خود كار ميزان آب دهي به خاك فقط در روش هاي پيشرفته و پر هزينه آبياري كه مجهز به ساز و كار هاي كنترل و هدايت خودكار مصنوعي هستند وجود دارد(براي مثال تانسيومتري را در خاك قرار داده و هر وقت پتانسيل آن كمتر از حد تعريف شده براي دستگاه شد آبياري شروع مي شود و به مجرد اينكه پتانسيل خاك به حد مطلوب كه براي دستگاه تعريف مي شود رسيد دستگاه آبياري به طور اتوماتيك قطع مي شود.)  و حال آنكه كوزه قديمي خودمان هم همين كار را انجام مي دهد. پس از كارگذاري كوزه در خاك ، جداره كوزه تحت تاثير مكش خاك خشك ، آب بيشتري به خاك مي دهد. اما يكي دو روز بعد كه خاك اطراف كوزه به حد كافي مرطوب شد، آب دهي كوزه به خاك كاهش مي يابد. سپس با رشد گياهان در منطقه مرطوب اطراف كوزه و كاهش رطوبت خاك، كوزه آب دهي خود را از سر مي گيرد اين ساز و كار از نفوذ آب به اعماق بيشتر ممانعت مي كند و سطح خاك نيز چندان خيس نمي شود . در نتيجه كارايي آب (يعني وزن محصول توليدي به كيلو گرم به ازاي هر متر مكعب آب مصرف شده ) به حداكثر ممكن مي رسد .

در حال حاضر سيستم هاي سفالي مختلفي ابداع شده اند كه يا به صورت تحت فشار (با استفاده از پمپ آب ) يا به صورت ثقلي (با استفاده از فشار اندك ناشي از اختلاف سطح)كار مي كنند. اين روش ها را "كپسول سفالي" مي نامند و وجه مشترك ميان آنها اين است كه قطعات سفالي با استفاده ا لوله هاي رابط به يكديگر متصل مي شوند . دو مشكل عمده در استفاده از اين روش ها وجود دارد كه يكي هزينه زياد و ديگري قرار گرفتن قطعات آنها در سطح يا عمق كم خاك است كه مانع استفاده از ماشين آلات براي انجام عمليات كاشت ، داشت و برداشت مي شود.

[ ] [ 12:1 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

آبياري زير سطحي

روش ديگر براي استفاده بهينه از آب "آبياري زير سطحي" است. در اين روش ، شبكه اي از لوله هاي لاستيكي استفاده مي شود كه در عمق حدود ۳۰تا ۴۰سانتي متري زمين كار گذاشته مي شوند. اگر اين كار به درستي صورت بگيرد ، سطح خاك خشك مي ماند و كل آب به مصرف رشد گياه مي رسد. در روش زير سطحي امكان استفاده از ماشين آلات سنگين كشاورزي وجود دارد اما چند مشكل عمده راه را بر استفاده از اين روش تنگ كرده اند: يكي اينكه هزينه استفاده از اين روش بسيار زياد است. در اين روش براي آبياري محصولات عمده زراعي بايد بين هر دو خط لوله كشي۷۰ سانتي متر فاصله باشد. در نتيجه براي تجهيز هر هكتار زمين به حدود ۱۴كيلومتر لوله نياز است.

مشكل دوم اين است كه گياه به تدريج به درون قطره چكانها و يا منافذ لوله هاي متخلخل ريشه مي دواند، و سرانجام لوله ها به طور كامل مسدود مي شوند. مشكل سوم اين است كه برخي لوله هاي متخلخل همچون لوله هاي لاستيكي ، از مواد بازيافتي مانند تاير اتومبيل درست مي شوند كه حاوي مقداري كاد ميم است. كاد ميم هم يك عنصر فلزي سنگين است كه خاك و غذا را آلوده و مسموم مي كند. يك مشكل ديگر توزيع نا همگون آب از منافذ اين لوله ها است : منافذ به طور يكنواخت باز نمي شوند ، در نتيجه آب در بعضي قسمتها تلف مي شود و رطوبت ان به سطح خاك مي رسد و سطح خاك شوره مي بندد . همچنين ريشه گياهان مي توانند به داخل منافذ بزرگتر نفوذ و رشد كنند .

توزيع رطوبت در بهترين حالت ، در منطقه ريشه گياه در روش آبياري زير سطحي است . در اين حالت سطح خاك خشك مي ماند و نشت تدريجي آب از لوله متخلخل به گونه اي صورت مي گيرد كه تلفات به سمت عمق وجود نداشته باشد .

[ ] [ 12:0 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

آبياري كوزه اي سنتي كه زنده مي شود

در اقليم خشك يا نيمه خشك ايران ، انتخاب روش هاي آبياري بهينه، نه تنها يك فن، بلكه يك هنر است. روش هاي سنتي آبياري، همراه با نوآوري هاي جديد، هنوز هم مي توانند كاربرد داشته باشند. يكي از آنها آبياري كوزه اي است.

آبياري كوزه اي در واقع يكي از روشهاي سنتي آبياري در مناطق خشك است كه تا همين پنجاه سال پيش هم در حاشيه كوير لوت و اطراف يزد و اردكان رايج بود. در اين روش گودالي را در زمين حفر مي كردند و كوزه بزرگي را در آن قرار مي دادند. آنگاه اطراف كوزه را با مخلوطي از خاك و كود حيواني پر مي كردند و بعد بذر سبزي و صيفي جات 

را در اطراف آن مي كاشتند كه محصول خوبي هم مي داد و براي رفع نياز مردم آن سامان خشك و بي آب بسنده بود.

متاسفانه اين روش سنتي آبياري (كه ثمره قرنها تجربه مردم ما بود) تقريبا از پنجاه سال پيش منسوخ شد . علت آن بود كه كارگذاري و پر كردن كوزه هاي سفالين به نيروي كار زيادي نياز داشت، و نيز عمليات شخم زدن با ماشين آلات كشاورزي را دشوار مي كرد زيرا كوزه ها بر اثر وزن و فشار اين ماشين ها مي شكستند. همچنين بر اثر احداث راههاي جديد و رواج وسائط نقليه نو مثل كاميون اين امكان به وجود آمده بود كه سبزي و ميوه و صيفي جات را از مناطق ديگر به نواحي كم آب و خشك منتقل كنند. و بالاخره ورود موتور پمپ و امكان حفر چاه هاي عميق آخرين ضربه را بر روش آبياري كوزه اي وارد كرد و اين سنت هم مثل خود كوزه ها زير بار و فشار ماشين شكست. اما خيلي زود معلوم شد كه ماشين در همه جا نمي تواند جاي روش هاي سنتي را بگيرد.(همچنان كه چاههاي عميق و موتور پمپ هم نتوانستند مثل قناتها زمينه بهره برداري پايدار از منابع آب زيرزميني را فراهم سازند و خانه هاي به اصطلاح مدرن هم در گرماي كوير با آن در و پنجره هاي آهني شان! نتوانستند جاي خانه هاي كاه گلي را بگيرند.)

آبياري كوزه اي روش بسيار كم مصرفي است كه خاصيت "خود تنظيمي" دارد و از هدر رفتن آب گرانبها جلوگيري مي كند. با آبياري كوزه اي حتي مي توان از آبهايي كه ميزان شوري آنها بيش از حد معمول است، در كشاورزي استفاده كرد. حالا مدتي است كه مزاياي آبياري كوزه اي در سطح جهاني باز شناخته شده و عده اي تلاش ميكنند كه آن را به اصطلاح مدرنيزه كنند.

واقعيت اين است كه ايران در منطقه اي نيمه خشك و حتي خشك واقع شده و مردمان اين سرزمين از عهد باستان با مشكل كمبود آب در بسياري از نقاط ايران رودررو بوده اند. اما برخي از كارشناسان مي گويند كه بخش كشاورزي ايران مي تواند چند برابر نفت درآمد داشته باشد و دليلي كه براي مدعاي خود مي آورند اين است كه ايران به خاطر اقليم ويژه كه دارد مي تواند در هر چهار فصل در مناطقي از اين سرزمين پهناور محصولات متنوع كشاورزي توليد كند. حتي اگر اين ادعا را هم بپذيريم، مشكل بزرگ در راه تحقق آن تامين آب شيرين است كيميايي كه هميشه بر سر آن جنگ و دعوا بوده است. منابع آب تجديد پذير در كشور ما قابل افزايش نيست و گاهي هم خشكسالي هاي ويرانگر داريم. با اين همه ، گرچه منابع آب كشورمان محدود است، اما با استفاده از همين منابع و جلوگيري از به هدر رفتن آب مي توانيم بر ميزان توليدات كشاورز بيافزاييم. در واقع مشكل اصلي در نادرست بودن شيوه آبياري ماست به طوري كه تنها بخشي از منابع آب نصيب گياهان مي شود و بخش بزرگتر به هدر مي رود .

[ ] [ 12:0 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
فایل اصل مقاله  عنوان "طرح آبياري زير زميني با لوله هاي كوزه اي" از طریق لینک زیر قابل دریافت است:

http://www.civilica.com/copied/INCID07_026_299829.pdf

[ ] [ 21:2 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

تحليلي بر تكنيك كم آبياري و روش آبياري زير زميني و تاثير آن بر كاهش خسارات خشكسالي" از طریق لینک زیر قابل دریافت است:http://www.civilica.com/copied/DMWS01_034_299830.pdf
[ ] [ 21:1 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

اصلاح روشهای آبیاری و تغذیه آبهای زیرزمینی از طرحهای مهم وزارتین جهاد و نیرو


تهران  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت نیرو باید طرحهایی در زمینه اصلاح روشهای آبیاری و تغذیه آبهای زیرزمینی اجرا کند.

به گزارش خبرنگار ایانا، وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم تودیع و معارفه رییس قدیم و جدید سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: منابع طبیعی بستر توسعه است و بدون آن امکان توسعه فراهم نیست. پس حفظ و توسعه آن یک راهبرد اساسی است که باید با جدیت دنبال شود.

دکتر محمدصادق خلیلیان نزدیک به 14 درصد از تولید ناخالص ملی را مربوط به بخش کشاورزی دانست و افزود: دولت نیز در برنامه های آتی خود به محور بودن بخش کشاورزی تاکید کرده و در طول چهار سال آینده برنامه پنجم توسعه نیز به عنوان یک راهبرد مورد توجه است.

وی خاطرنشان کرد: تولید در بخش کشاورزی باید پایدار و ارگانیک بوده و با حفظ منابع پایه و آب و خاک انجام شود.

دکتر خلیلیان تصریح کرد: ما باید توسعه بخش کشاورزی را به عنوان توسعه ای سبز با تاکید بر منابع طبیعی دنبال کنیم تا بتوانیم این میراث طبیعی را به آیندگان منتقل کنیم.

وی ادامه داد: بهره برداری اصولی از منابع طبیعی لازم و ضروری است و باید اجازه دهیم تا از پتانسیلهای خدادادی کشور به صورت اصولی بهره برداری شود. از طرف دیگر باید دست متجاوزان در عرصه های منابع طبیعی را که قصد تخریب این میراث را دارند کوتاه کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: جنگل و مرتع چیزی جز توسعه منابع طبیعی و محیط زیست نیست و لازم است با اصلاح ساختارها و بهبود فرآیندها کارایی امور و پروژه های اجرایی را افزایش دهیم.

 

آب را برای فعالیتهای اقتصادی تامین کنیم

دکتر خلیلیان به ایران به دلیل قرار داشتن در منطقه ای خشک و نیمه خشک اشاره کرد و یادآور شد: امسال تعدادی از استانهای کشور دچار خشکسالی شد و لازم است با توسعه منابع طبیعی و انجام فعالیتهای آبخیزداری شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که آب را برای فعالیتهای اقتصادی تامین کنیم.

وی اظهار داشت: از هر میزان آب که در بخش کشاورزی به مصرف می رسد حدود 60 درصد از منابع زیرزمینی تامین می شود. بنابراین باید علاوه بر اصلاح روشهای آبیاری، در تغذیه آبهای زیرزمینی نیز با همکاری وزارت نیرو طرحهای ویژه ای اجرا کنیم.

دکتر خلیلیان بر تقویت آبهای زیرزمینی و مصرف بهینه آب تاکید کرد و گفت: بیابانزدایی، کاشت درخت در اراضی شیبدار کم بازده، توسعه زراعت چوب و... برخی از اقداماتی است که می تواند به عنوان طرحهای زیربنایی در بخش کشاورزی موثر واقع شود.

وی به تعرفه ها اشاره کرد و افزود: لازم است تعرفه ها به صورت مناسب وضع شده و از ورود محصولات خارجی بی موقع جلوگیری شود و واردات در حد نیاز به گونه ای که به تولید لطمه ای وارد نکند انجام شود.

گفتنی است، در مراسمی که امروز در موسسه جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شد، وزیر جهاد کشاورزی با اهدای لوح از زحمات دکتر فرود شریفی تقدیر و دکتر علی سلاجقه را به عنوان رییس جدید این سازمان منصوب کرد./

 

خبرنگار: مژگان ستار

[ ] [ 20:58 ] [ علی گنجی آزاد پور ]

طرح آبياري زيرزميني با لوله هاي کوزه اي در مهران به اجرا درآمد
ايلام- به منظور جلوگيري از اتلاف آب در اعماق خاک براي اولين بار در استان ايلام طرح آبياري زيرزميني با لوله هاي کوزه اي در شهرستان مهران به اجرا درآمد.
به گزارش ايرنا، به گفته مدير جهاد کشاورزي مهران اين طرح به صورت آزمايشي در چهار هکتار از باغات زيتون و خرماي ايستگاه تحقيقاتي کشاورزي مهران به اجرا درآمد.
"محمد کريم الياسپوريان" افزود: هدف از طرح آبياري زير زميني با لوله هاي کوزه اي استفاده از لوله هاي سفالي تراوا از جنس کوزه براي آبياري در زراعت و باغات ميوه و ايجاد فضاي سبز مي باشد.
وي خاطر نشان کرد: نتايج به دست آمده نشان مي دهند که اين لوله ها قادر به رساندن آب کافي به محيط ريشه گياه از طريق تراوش از جداره بوده و در عين حال در مقابل تردد ماشين آلات زراعي و عمليات شخم از مقاومت خوبي برخوردار مي باشند.
الياسپوريان با بيان اينکه آبياري زيرزميني با لوله هاي کوزه اي از نظر اقتصادي از قدرت رقابت و قابليت گسترش بالايي برخوردار مي باشد اضافه کرد: در روش آبياري زيرزميني با لوله هاي کوزه اي به علت جلوگيري از تبخير سطحي با کمترين مقدار آب بيشترين مقدار محصول توليد مي شود.
وي ادامه داد: در صورت گسترش اين روش آبياري، منابع آب و خاک موجود در اين مناطق از توان توليد چندين برابر بيش از حد فعلي برخوردار مي باشند.
[ ] [ 20:57 ] [ علی گنجی آزاد پور ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

Links
Blog Custom